بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > فیلم نگار > طبل بزرگ زیر پای چپ
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
طبل بزرگ زیر پای چپ
طبل بزرگ زیر پای چپ

فیلمشناسی طبل بزرگ زیر پای چپ :
 
طبل بزرگ زیر پای چپ
کارگردان:     کاظم معصومی
تهیه‌کننده:      کاظم معصومی
نویسنده:         مسعود صباح، داریوش مختاری، کاظم معصومی
بازیگران:      حسین محجوب، حمید فرخ نژاد، بابک حمیدیان، علی احمدی، حسین نوروزی
فیلم‌برداری:    مجتبی رحیمی
کشور:           ایران
زبان:            فارسی

طبل بزرگ زیر پای چپ فیلمی راجع به جنگ ایران و عراق که در گوشه‌ای گره خورده‌است. فیلم در سال ۱۳۸۳ به کارگردانی کاظم معصومی ساخته شده‌است. فیلم نگاه معمول فیلم‌های ایرانی جنگ ایران و عراق درباره جنگ را به چالش می‌کشد و نفس جنگ را از لابلای قداست بیرون می‌کشد. در واقع فیلم گوشه‌ای از جنگ را نشان می‌دهد که در آن هر دو طرف به پوچی رسیده‌اند. این نگاه دیدگاه حکومتی مربوط به جنگ را که غالبا از آن با عنوان دفاع مقدس یاد می‌کند را نقض می کند. شاید همین نگاه دیگر گونه باعث شد تا مدت‌ها وزارت ارشاد اسلامی از اکران فیلم ممانعت به عمل آورد.

خلاصه داستان:
حافط تنها بازمانده از گروهانی از ارتش ایران است که در خاک ریز نیروهای ایران مانده‌است. و به جمع آوری اجساد کشته شده گان ایرانی می‌پردازد. در این حین یحیی فرمانده به همراه سربازش مهران تنها بازماندگان گروهان ایرانی که در عملیات ایزایی شب گذشته شب گدشته شرکت داشته‌اند تازه از راه رسیده‌اند و در خاکریز حافظ پناه گرفته‌اند. مهران از پای چپ زخمی شده‌است. به دلیل شدت جراحات فرمانده به کمک حافظ به هنگام بیهوشی مهران پای چپ وی را قطع می‌کنند.
مشکل کمبود حاد آب مهران را کلافه کرده و مهران نیز کل گروه را کلافه نموده. از طرفی به نظر می‌رسد تشنگی طاقت عراقی‌ها را نیز در سنگر مقابل بریده‌است. پس پرچم سفید علم می‌کنند و دو طرف پای تنها برکه آبی که در بین خاکریز ایرانی‌ها و عراقی‌ها واقع شده می‌روند تا آب بردارند. صدای توپخانه که گلوله آن در نزدیکی سنگر ایرانی‌ها فرود می‌آید این آتش بس موضعی را به هم می‌زند. فرمانده که از ابتدا به رفتار طرف عراقی مشکوک بود وی را باضرب گلوله از پای در می‌آورد. اما سرانجام در می‌یابد که طرف عراقی تنها بوده و سوئ نیتی نداشته‌است. و در انتهای فیلمی فرمانده ایرانی با انفجار نارنجکی به زندگی خود پایان می‌دهد.

بازیگران:
حسین محجوب، حمید فرخ نژاد، بابک حمیدیان، علی احمدی، حسین نوروزی

عنوان فیلم:
طبل بزرگ زیر پای چپ اشاره به دستوری در ارتش ایران است که به هنگام رژه داده می‌شود. این دستور از سربازان می‌خواهد همگی بصورت هماهنگ پای چپ خود را به هنگام شنیدن صدای طبل بزرگ به زمین بکوبند.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان