بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران مرد > فریبرز عرب نیا
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
فریبرز عرب نیا
فریبرز عرب نیا

بیوگرافی فریبرز عرب نیا :


 فریبرز عرب نیا در ۲۵ فروردین ماه سال ۱۳۴۳ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۶۰ موفق به اخذ مدرک دیپلم ریاضی فیزیک شد.  فریبرز عرب نیا پس از طی کردن دوره خدمت سربازی در سال ۱۳۶۴ به ترکیه رفت و در دانشگاه MIDDLE EAST آنکارا مشغول به تحصیل رشته MANAGEMENT شد، اما  فریبرز عرب نیا آن را نیمه تمام رها کرد و به ایران بازگشت تا در رشته مورد علاقه اش مشغول شود. فریبرز عرب نیا پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی و دوره های تخصصی تئاتر و سینما به شکل حرفه ای وارد کار شد.  فریبرز عرب نیا تئاتر را در کانون تئاتر تجربی زیر نظر استاد حمید سمندریان و سینما را در دوره ای دو ساله در مجتمع آموزشی سینما تحصیل کرد.  فریبرز عرب نیا همچنین در رشته ی ارتباط تصویری موفق به اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه هنر شد که علاوه بر بازیگری در زمینه طراحی گرافیک نیز فعال می باشد.

فیلم نگار :
- وصل نیکان (ابراهیم حاتمی کیا، ۱۳۷۰)
- مسافران (بهرام بیضایی، ۱۳۷۰)
- خسوف (رسول ملاقلی پور، ۱۳۷۱)
- من زمین را دوست دارم (ابوالحسن داودی، ۱۳۷۲)
- آهوی وحشی (حمید خیرالدین، ۱۳۷۱)
- مرد پنجم (سیدمحسن شهابی، ۱۳۷۳)
- سالهای بیقراری (مسعود نوابی، ۱۳۷۳)
- کاکادو (تهمینه میلانی، ۱۳۷۳)
- ضیافت (مسعود کیمیایی، ۱۳۷۴)
- ستاره های سربی (مهدی ودادی، ۱۳۷۵)
- فرار مرگبار (تورج منصوری، ۱۳۷۴)
- بالاتر از خطر (سعید عالم زاده، ۱۳۷۵)
- سلطان (مسعود کیمیایی، ۱۳۷۵)
- جهان پهلوان تختی (بهروز افخمی، ۱۳۷۶)
- شاهرگ (علی غفاری، ۱۳۷۶)
- بادامهای تلخ (کاظم معصومی، ۷۷/۱۳۷۶)
- شوکران (بهروز افخمی، ۱۳۷۷)
- دلباخته (خسرو معصومی، ۱۳۷۸)
- شیفته (محمدعلی سجادی، ۱۳۷۸)
- هزاران زن مثل من (رضا کریمی، ۱۳۷۸)
- رنگ شب (محمدعلی سجادی، ۱۳۷۹)
- هفت پرده (فرزاد مؤتمن، ۱۳۷۹)
- از صمیم قلب (بهرام کاظمی، ۱۳۷۹)
- وکیل (مجموعه تلویزیونی، سیروس مقدم، ۱۳۸۱)
- دختری در قفس (قدرت الله صلح میرزایی، ۱۳۸۱)
- عطش (محمدحسین فرح بخش، ۱۳۸۱)
- برگ برنده (سیروس الوند، ۱۳۸۱)
- پروانه (عباس رافعی، ۱۳۸۲)
- باج خور (فرزاد مؤتمن، ۱۳۸۲)
- مختارنامه (داود میرباقری، ۱۳۸۳)
.................................................................................................................................................................................................................
مصاحبه با فریبرز عرب نیا :                                                                                                                                                                                                          
 

گفت‌وگو با فریبرز عرب‌نیا پس از ۵ سال نقش آفرینی در «مختارنامه»:
این سریال تاریخی برآیند نقاط مشترک علائق من، داوود میرباقری و تمام گروه است
از نخستین روزی که فریبرز عرب‌نیا برای بازی در سریال تاریخی «مختارنامه» با سیما فیلم قرارداد بست، حدود پنج سال می‌گذرد و او در این مدت به جز یک پروژه، در هیچ پروژه سینمایی و تلویزیونی دیگری مقابل دوربین نرفته‌است. او در تمام این روزها «مختار» داوود میرباقری باقی مانده‌است، تا علاوه بر رد پیشنهاد کارگردانان و تهیه‌کنندگان برای بازی در مجموعه‌ای دیگر، پاسخش برای مصاحبه با خبرنگاران نیز منفی باشد.
با این حال فریبرزعرب نیا پس از گذشت پنج سال از ساخت «مختارنامه»، سرانجام در گفت‌وگویی حاضر شد و به خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا درباره‌ی دلایل عدم تمایلش به مصاحبه گفت: شاید یکی از دلایلی که من به طور کلی از صحبت فرار می‌کنم، این است که همواره کلام شهید می‌شود.
او که معتقد است باید با نگاه جدی‌تری با مقوله بازیگری برخورد کرد، دراین باره تصریح کرد: تولیدات سینمایی و تلویزیونی بسیاری منوط و مشروط به بازیگری هستند؛ این درحالی است که متأسفانه هنوز بر سر این‌که آیا بازیگری اولین شرط فیلم و سریال‌سازی است، دعواست.
با این حال عرب‌نیا این بار نیز صحبت‌های تکمیلی درباره‌ی نقشش در «مختارنامه» را به هنگام پخش آن موکول کرد و گفت که ترجیح می‌دهد پس از دیدن مختار درباره او سخن بگوید.
بنابراین او در این مصاحبه ترجیح داد که بیشتر از دغدغه‌ها و علایق یک بازیگر به هنگام پذیرش نقش‌های طولانی را مدت بگوید.
او که معتقد است باید با نگاه جدی‌تری با مقوله بازیگری برخورد کرد، دراین باره تصریح کرد: تولیدات سینمایی و تلویزیونی بسیاری منوط و مشروط به بازیگری هستند؛ این درحالی است که متأسفانه هنوز بر سر این‌که آیا بازیگری اولین شرط فیلم و سریال‌سازی است، دعواست.
 
بازیگر نقش «مختار» در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، در پاسخ به این پرسش که یک پروژه و یک نقش باید چه اندازه برای بازیگر جذابیت داشته باشد که باعث شود او به مدت ۵ سال در هیچ فیلم یا سریال دیگری حاضر نشود؟ گفت: این مساله به جنبه‌های مغفول مانده بازیگری، ارتباط عوامل دیگر صحنه، پشت صحنه و مدیریت‌های فرهنگی برمی‌گردد و به حدی ارتباط این مسایل در ایران با هم مخدوش است که شاید در کلی‌ترین شکل، متأسفانه نه تنها با استانداردهای جهانی که با استاندارهای سال‌های شناخته‌شده این عرصه، فاصله بسیاری داریم.
وی ادامه داد: در حال حاضر تلویزیون به شکلی سردمدار عرصه فرهنگ و تولید الگو شده است و در برخی زمینه‌ها تلاش‌هایی می‌کنند که پیش از این انجام نشده‌است؛ به هر صورت این جریان روبه جلو است.
فریبرز عرب‌نیا با پرداختن به این موضوع از جنبه حرفه‌یی و صنفی و همچنین گسترده‌ خواندن این بحث، در عین‌حال گفت: ایراد و خطر اساسی این است که این رشد ابدا متوازن نیست. در برخی زمینه‌ها خصوصا در مقوله نگاه به بازیگر و لوازم کارش بسیاربسیار ابتدایی عمل می‌کنیم.
فریبرز عرب‌نیا با اشاره به همکاری ۵ ساله خود با پروژه‌ی «مختارنامه» تصریح کرد: من این مطلب را هم به عنوان گله و هم به عنوان خوشبینی می‌گویم. با گذشت ۵ سال از همکاری من با سریال «مختارنامه» هنوز هم در مقطع تمدید قرارداد که هرسال انجام می‌شود، باید بر سر ابتدائیات با ایرادی که در نگاه به لوازم کار بازیگر است، بعضا بجنگم.
وی سپس متذکر شد که این جنگ تنها به خاطر خودش نیست، بلکه به این خاطر است که باید به حرفه‌ی بازیگری به شکل اصولی و کارشناسانه و عملی نگاه شود.

عرب‌نیا بار دیگر با تأکید بر این‌که بحث‌های صنفی و حرفه‌یی را مطرح می‌کند، اظهار کرد: جای بحث در مورد مقولات هنری اساسا این جا نیست؛ چراکه آن خود معضل بسیاربسیار پیچیده‌ای است.
 
این بازیگر در پاسخ به این پرسش ایسنا که آن‌چه با وجود تمام این مشکلات شما را نگه می‌دارد چیست؟ گفت: این سوال کلیشه‌ای دوست‌داشتنی است که پاسخ آن معلوم است.
وی سپس گفت: از جنبه‌ی حرفه‌یی آن‌چه یک بازیگر را ۵ سال با وجود تمام مشکلات بسیار عجیب و غریب و گاه ابتدایی از جمله نبود امکانات رفاهی در بدترین شرایط جوی و جغرافیایی نگه می‌دارد، عشقش به دیدن تأثیر تمام چیزهایی است که در این سال‌ها بر او، نقش و جهان هنر و رسانه گذشته است.

فریبرز عرب‌نیا در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا جسارت و اجازه آن را داشته است که در عین خلق مختار واقعی، آن‌چه خود علاقه داشته است را از این شخصیت ارایه دهد؟ گفت: امیدوارم بر غم تمام مشکلاتی که از آن صحبت شد و با همدلی گروه تمام دست‌اندازهای سر راهمان را پشت سر بگذاریم. خوشبختانه هنوز هم مثل روز اول شوق ارایه این سریال در بالاترین حد ممکن در همه ما وجود دارد.
امیدوارم بر غم تمام مشکلاتی که از آن صحبت شد و با همدلی گروه تمام دست‌اندازهای سر راهمان را پشت سر بگذاریم. خوشبختانه هنوز هم مثل روز اول شوق ارایه این سریال در بالاترین حد ممکن در همه ما وجود دارد.
وی ادامه داد: مختارنامه به شکل مستقیم برآیند نقاط مشترک علائق من و آقای میرباقری و تمام گروه است؛ اما فکر می‌کنم وقتی نمایش داده می‌شود، از این حرف‌ها فراتر رفته باشد. این اتفاقی است که در هنر نمی‌توان تعریفش کرد. یعنی وقتی سریال «مختارنامه» را ببینم متوجه می‌شویم که احتمالا ارزش همه این زحمات را داشته است.

فریبرز عرب‌نیا در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به پرسش ایسنا درباره‌ی استفاده از بدلکار در برخی صحنه‌ها به جای وی و آیا این‌که این امر با اصرار خود وی یا شخص کارگردان صورت گرفته است، اظهار کرد: به هرحال در پرونده‌ای که اگر ابتدا هم نمی‌داشتیم ۵ سال به طول می‌انجامد اما قرار بود ۲-۳ سال ساخت آن زمان ببرد، حتما کارگردان ریسک نمی‌کند که در صحنه‌های جنگل‌های خطرناک و سواری‌های بی‌محبا بازیگر اصلی حضور داشته باشد.
اما من شخصا به دلیل علائقم و بسیاری از مسایل دیگر تا حد امکان خودم این صحنه‌ها را بازی کردم و دوست دارم بازی کنم.
وی ادامه داد: تا حدی که ریسک به خطرافتادن پروژه نباشد، آقای میرباقری خوشبختانه این اعتقاد را داشتند که خود من در صحنه‌های اکشن حاضر شوم.
 
عرب‌نیا با اعلام این‌که یک بدل تقریبا همیشگی در صحنه‌های خطرناک نقش او را بازی می‌کند، خاطرنشان کرد: ایشان در صحنه‌هایی حضور دارند که صورت مختار لو نمی‌رود. این صحنه‌ها پلان‌های بسیار دور را شامل می‌شود.
بنابراین در صحنه‌هایی که احساس کنم نمی‌توانم صحنه را کنترل کنم، یا درصد خطا بالا برود و یا آقای میرباقری و شخص دیگری از عوامل تولید تشخیص می‌دهند که باید شخص دیگری جای من بازی کند، قاعدتا بدلکار کار را انجام می‌داد.
بازیگر نقش مختار با تشکر از بدلکاری که نقش او را در برخی صحنه‌ها بازی کرده است، گفت: حضور ایشان در صحنه از خستگی‌های من کم می‌کرد اما چون این همکارم از نظر سایز و جثه با من تفاوت داشت در صحنه‌هایی که اصلا حدود دیده نمی‌شود و موقعیت از دور مشاهده می‌شد، زحمات را این دوستم متحمل شدند.
فریبرز عرب‌نیا تأکید کرد: در ایران متأسفانه رابطه بازیگر با صحنه‌هایی که با خطر جانی همراه است و الزامات آن درست تعریف نشده است. آن مشابه بازیگر باید رابطه نزدیک‌تری با پروژه داشته باشد و بسیاری از مسایل برای او تعریف شود. البته خوشبختانه در «پروژه مختارنامه» این اتاق تا حدودی رخ داده است

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان