بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران مرد > حبیب‌الله بلور
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
حبیب‌الله بلور
حبیب‌الله بلور

بیوگرافی حبیب‌الله بلور :

حبیب‌الله بلور

تولد                    ۱۲۹۲
درگذشت              ۲۳ فروردین ۱۳۶۱
نقش‌های برجسته     مربی کشتی، مدیر ورزشی و بازیگر سینما

مرحوم حبیب‌الله بلور (۱۲۹۲ - ۲۳ فروردین ۱۳۶۱) کشتی‌گیر، مربی کشتی، مدیر ورزشی و بازیگر سینما بود. او مربی‌گری تیم ملی کشتی آزاد و ریاست فدراسیون کشتی ایران را برعهده داشت و در ۲۲ فیلم سینمایی نیز بازی کرد. بهترین نتیجهٔ تاریخ کشتی ایران در المپیک (۱۹۵۶ ملبورن) و اولین قهرمانی تیم ملی کشتی ایران در جهان (۱۹۶۱ یوکوهاما) با سرمربی‌گری حبیب‌الله بلور به‌دست آمد.

ورزش :
حبیب‌الله بلور در سال ۱۳۱۸ در نخستین دوره مسابقات قهرمانی کشتی ایران در هر دو رشتهٔ آزاد و فرنگی به مقام قهرمانی رسید. قهرمانی‌های او در سال‌های ۱۳۱۹، ۱۳۲۲ و ۱۳۲۳ تکرار شد.
حبیب‌الله بلور در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی به عنوان دستیار صائیم اریکان سرمربی ترک تیم ملی در کادر فنی تیم قرار داشت که با ۲ مدال نقره و ۳ مدال برنز (اولین مدال‌های کشتی ایران در المپیک) و مقام سومی تیمی ایران همراه شد. سرمربی‌گری حبیب‌الله بلور از رقابتهای المپیک ۱۹۵۶ ملبورن آغاز شد که تیم ایران با دو مدال طلای غلامرضا تختی و امامعلی حبیبی و دو مدال نقره محمدمهدی یعقوبی و محمدعلی خجسته‌پور بهترین نتیجه تاریخ کشتی ایران در المپیک را به‌دست آورد. در رقابت‌های جهانی ۱۹۵۷ استانبول، ۱۹۵۸ صوفیه و ۱۹۵۹ تهران هم کشتی‌گیران ایرانی با هدایت بلور به نبرد حریفان خارجی خود رفتند و بهترین مقام کسب شده در این سال‌ها سومی رقابت‌های جهانی ۱۹۵۷ استانبول بود.
در رقابتهای المپیک ۱۹۶۰ رم تیم ایران با هدایت حبیب‌الله بلور پنجم شد اما نقطهٔ اوج کار وی رقابتهای جهانی ۱۹۶۱ یوکوهاما بود که تیم ایران با پنج مدال طلای محمدابراهیم سیف‌پور، محمدعلی صنعتکاران، منصور مهدی‌زاده، امامعلی حبیبی و غلامرضا تختی، مدال نقره نصرالله سلطانی‌نژاد و مدال برنز حمید توکل با پشت سر گذاشتن شوروی و ترکیه اولین قهرمانی در رقابت‌های بین‌المللی را به‌دست آورد و یکی از دو قهرمانی تیم ایران در تاریخ کشتی کشور در خارج از کشور رقم خورد. حبیب‌الله بلور در آستانه‌ٔ مسابقات جهانی ۱۹۶۲ به ریاست فدراسیون کشتی ایران رسید و برای مدت کوتاهی در این سمت قرار داشت.
از مهمترین شاگردان حبیب‌الله بلور می‌توان به حسین ملاقاسمی، مصطفی تاجیک، محمدعلی فردین، نبی سروری، جهان‌بخت توفیق، شعبان بابااولادی، عباس زندی، امامعلی حبیبی، محمدابراهیم سیف‌پور، غلامرضا تختی، محمدعلی صنعتکاران، منصور مهدی‌زاده، محمدعلی خجسته‌پور و محمدمهدی یعقوبی اشاره کرد.

فیلم‌ نگار

فهرست فیلم‌هایی که حبیب‌الله بلور در آن‌ها بازی کرد:
    * ۱ - جنگجویان کوچولو (۱۳۵۲)
    * ۲ - دو کبوتر (۱۳۵۲)
    * ۳ - خر دجال (۱۳۵۱)
    * ۴ - ظفر (۱۳۵۱)
    * ۵ - عباسه و جعفر برمکی (۱۳۵۱)
    * ۶ - پهلوان در قرن اتم (۱۳۵۰)
    * ۷ - درختان ایستاده می‌میرند (۱۳۵۰)
    * ۸ - ماه پیشونی (۱۳۵۰)
    * ۹ - مردان سحر (۱۳۵۰)
    * ۱۰ - آدم و حوا (۱۳۴۹)
    * ۱۱ - دزد و پاسبان (۱۳۴۹)
    * ۱۲ - رام کردن مرد وحشی (۱۳۴۹)
    * ۱۳ - عروس بیانکا (۱۳۴۹)
    * ۱۴ - لیلی و مجنون (۱۳۴۹)
    * ۱۵ - قصر زرین (۱۳۴۸)
    * ۱۶ - مالک دوزخ (۱۳۴۸)
    * ۱۷ - آواره‌های تهران (۱۳۴۷)
    * ۱۸ - ببر مازندران (۱۳۴۷)
    * ۱۹ - خشم کولی (۱۳۴۷)
    * ۲۰ - سلطان قلب‌ها (۱۳۴۷)
    * ۲۱ - زنی به نام شراب (۱۳۴۶)
    * ۲۲ - مردی از اصفهان (۱۳۴۶)

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان