بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > جعفر پناهی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
جعفر پناهی
جعفر پناهی

بیوگرافی جعفر پناهی :

جعفر پناهی

ملیت         ایران
تولد         ۲۰ تیر ۱۳۳۹
همسر        طاهره سعیدی
فرزندان     پناه پناهی - سولماز پناهی
جعفر پناهی (زاده ۲۰ تیر ۱۳۳۹ در میانه)، یکی از شناخته‌شده‌ترین کارگردانان ایرانی در جهان است. پناهی کارش را در سینما به عنوان دستیار کارگردانِ فیلم‌های عباس کیارستمی آغاز کرد.بسیاری از فیلم‌های او تصویری صریح و انتقادی از مشکلات جامعه ایرانی ارائه می دهند که این امر سبب اعمال محدودیت هایی برای نمایش آثارش شده است.سینمای جعفر پناهی اغلب به عنوان نئورئالیسم ایرانی تعریف شده است.
جعفر پناهی درسال ۱۹۹۵ میلادی، برای ساخت بادکنک سفید برنده دوربین طلایی جشنواره فیلم کن شد.او در سال ۲۰۰۰ میلادی، با فیلم دایره برنده جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز و در ۲۰۰۶ میلادی، برنده خرس نقره ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم آفساید شد.

جعفر پناهی                                                                                                جعفر پناهی برنده خرس نقره ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم آفساید

در جریان پیامدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) جعفر پناهی دو بار دستگیر شد. بار اول، در روز ۸ مرداد ۱۳۸۸ هنگامی که به همراه گروه دیگری از فیلم‌سازان برای گرامیداشت کشته‌شدگان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم به بهشت زهرا رفته بود که پس از چند روز آزاد شد.[۵] بار دوم در دوشنبه ۱۰ اسفند به همراه ۱۸ نفر از اعضای خانواده و دوستانی که در خانه او در تهران مهمان بودند. دستگیری او در ایران و جهان واکنش های گسترده ای را بر انگیخت. صندلی او در جشنواره کن خالی ماند. او در یک مرحله برای مدتی اعتصاب غذا کرد.
پناهی در روز ۴ خرداد ۱۳۸۹ به دستور بازپرس و تایید دادستان عمومی و انقلاب تهران با تودیع وثیقهٔ ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
بر اساس حکم دادگاه پناهی به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی، ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌نامه‌نویسی، ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از ایران و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شد.
در ۱۳ بهمن ۸۹ (۲ فوریه) تیری فره مو مدیر هنری جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم کن، در یک کنفرانس مطبوعاتی که به منظور حمایت از پناهی و محمد رسول‌اف در سینماتک پاریس برگزار شد، اعلام کرد که امسال جایزهٔ ویژهٔ «مربی طلا»ی کن را به پناهی تقدیم می‌کنند. او اضافه کرد: «از این پس جعفر پناهی، عضو هیئت داوران تمام فستیوال‌های فیلم بین‌المللی خواهد بود و جایگاه خالی‌ای برای او در نظر گرفته شده‌است.»

فیلمشناسی

کارگردان :
    * یارالی باشلر ۱۹۸۸
    * کیش ۱۹۹۱
    * دوست ۱۹۹۲
    * آخرین امتحان ۱۹۹۲
    * بادکنک سفید ۱۹۹۵
    * اردکول ۱۹۹۷
    * آینه ۱۹۹۷
    * دایره ۲۰۰۰
    * طلای سرخ ۲۰۰۳
    * آفساید ۲۰۰۶

 

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان