بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > داریوش مؤدبیان
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
داریوش مؤدبیان
داریوش مؤدبیان

بیوگرافی داریوش مؤدبیان :

داریوش مؤدبیان

داریوش مؤدبیان (زاده ۱۳۲۹ در تهران) بازیگر سینما و تئاتر، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و مترجم ایرانی است. وی در سال‌های اخیر بیشتر در زمینه تدریس تئاتر و ترجمه نمایشنامه فعالیت داشته است.
داریوش مؤدبیان فعالیت هنری را با تئاتر تلویزیونی ضحاک ماردوش در سال ۱۳۴۳ آغاز کرد. او از سال ۱۳۴۸ شروع به همکاری با مطبوعات کرد و پس از آن نمایشنامه‌های زیادی از نویسندگان سرشناس دنیا را ترجمه کرد.
سپس مؤدبیان در سال ۱۳۵۳ در رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۳۵۹ مدرک فوق‌لیسانس تخصصی مطالعات هنرهای نمایشی را از دانشگاه سوربن پاریس و در سال ۱۳۶۰ فوق‌لیسانس تخصصی زبان‌شناسی را از مؤسسه مطالعات علوم انسانی پاریس دریافت کرد. نخستین فعالیت سینمایی داریوش مؤدبیان در سال ۱۳۵۷ به‌عنوان یکی از فیلم‌نامه‌نویسان فیلم غبارنشین‌ها بود.
مؤدبیان پس از بازگشت از فرانسه، در سال ۱۳۶۱ همکاری دوباره‌اش با تلویزیون را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۳، به تدریس در دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد و دانشکده صدا و سیما پرداخت.
داریوش مؤدبیان در سال ۱۳۸۷ پس از پس از ۱۹ سال با بازی در نمایش درخت‌ها به کارگردانی مهرداد کوروش نیا دوباره به عرصه بازیگری تئاتر بازگشت. او آخرین بار در سال ۱۳۶۸ در نمایش سفارتخانه مروژک به کارگردانی فردوس کاویانی روی صحنه حاضر شده بود.

فیلم‌شناسی

کارگردان :
    * رویای نیمه‌شب تابستان (۱۳۷۳)
    * سفر بخیر (۱۳۷۳)

نویسنده :
    * رویای نیمه‌شب تابستان (۱۳۷۳)
    * سفر بخیر (۱۳۷۳)
    * پول خارجی (۱۳۶۸)
    * بوی پیراهن یوسف (۱۳۷۴) (به همراه ابراهیم حاتمی‌کیا)

بازیگر :
    * آدمک (۱۳۸۰)
    * آواز قو (۱۳۷۹)
    * دختری با کفش‌های کتانی (۱۳۷۷)
    * شکوه بازگشت (۱۳۷۱)
    * یک مرد یک خرس (۱۳۷۱)
    * پرونده (۱۳۶۲)

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان