بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > پری صابری
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
پری صابری
پری صابری

بیوگرافی پری صابری :

پری صابری

تولد                    ۱۳۱۱ کرمان
ملیت                   ایرانی
نقش‌های برجسته    بنیان‌گذاری گروه تئاتر پازارگاد و تاسیس تالار مولوی
آثار                    نمایش‌های هفت شهر عشق، شمس پرنده و …
پری صابری (۱۳۱۱-) کارگردان تئاتر، نمایش‌نامه نویس و نویسنده رمان اهل کرمان است. پری صابری گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد کرد و تالار مولوی را در تهران تاسیس کرد همچنین وی نشان لژیون دونور فرانسه را در سال ۲۰۰۴ دریافت کرده است.

پری صابری پس از پایان دوره متوسطه برای ادامه تحصیل در رشته سینما و تئاتر به پاریس رفت. در دوران دانشجویی فیلم کوتاهی درباره یکی از رباعیات خیام ساخت که به عنوان بهترین فیلم دانشجویی ۱۹۵۴ در فرانسه برگزیده شد. پس از آن، در سال‌های ۱۹۵۵-۸ در مکتب تانیا بالاشوا Tania Balashova تئاتر آموخت و پس از مدتی که برای مطالعه در اسپانیا به سر برد در ۱۳۲۴ به ایران بازگشت.
صابری در بازگشت به ایران گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد کرد. همچنین در سال‌های ۱۳۴۷-۵۷ مدیر فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه تهران بود و تالار مولوی را در تهران تاسیس کرد.
او پس از انقلاب ۱۳۵۷ به خارج از ایران رفت. در این سال‌ها نمایشنامه «من از کجا، عشق از کجا» را درباره زندگی فروغ فرخزاد نوشت و در ۱۹۸۱ در لس‌آنجلس اجرا کرد که بسیار موفق بود. سپس آن را به انگلیسی در جشنواره هنری بازی‌های المپیک اجرا کرد که همچنان با استقبال مواجه شد. سپس تصمیم به بازگشت به ایران گرفت.
در ایران ابتدا با برخوردهای خوبی مواجه نشد اما کم کم فعالیت تئاتری خویش را از سر گرفت و نمایش‌های «من به باغ عرفان» درباره زندگی سهراب سپهری و «هفت شهر عشق» را با الهام از عطار نیشابوری به صحنه برد. در پی این موفقیت‌ها آثار دیگری را نوشته و کارگردانی کرد که به گفته خودش نمایش «شمس پرنده» درباره مولوی از بهترین کارهایش است.
«شمس پرنده» و «اسطوره سیاوش» دو نمایشی است که پری صابری در تالار یونسکوی پاریس به روی صحنه برد. نشان شوالیه کشور فرانسه به پری صابری داده شده‌است.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان