بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران زن > ماهایا پطروسیان
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
ماهایا پطروسیان
ماهایا پطروسیان

بیوگرافی ماهایا پطروسیان :

ماهایا پطروسیان


ماهایا پطروسیان سیزدهم دیماه ۱۳۴۸ در تهران به دنیا آمد. پدرش، مهندس راه و ساختمان و مادرش متخصص بهداشت کودکان است.  یک برادر و یک خواهر دارد و خودش فرزند آخر خانواده است .ماهایا پطروسیان دوران ابتدایی را در مدرسه فرانسوی زبان ژاندارک گذراند. (مدرسه ای که در آن صبحها زبان فارسی و عصرها زبان فرانسوی آموزش داده میشد.)بعد از انقلاب ، به مدرسه راهنمایی رازی رفت و سه سال بعد را در مدرسه مریم (ارامنه) ادامه تحصیل داد سپس وارد دبیرستان هدف شد و در سال ۶۶ در رشته علوم تجربی دیپلم گرفت. ماهایا پطروسیانعلاقه زیادی به هنر داشت و میخواست هنرپیشه شود. البته این علاقه شخصی او بود و ارتباطی به تصمیم و نظر خانوادهاش نداشت. پس از پایان دوران دبیرستان در کلاسهای کنکور شرکت کرد و به کلاسهای «شهره لرستانی» در جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران رفت و با نمرات بالا قبول شد. اولین تجربه بازی ماهایا پطروسیان در تئاتر در همین کلاسها بوده است. در سال ۶۷ در رشته هنر عمومی دانشگاه قبول شد. انتخاب اولش تئاتر و انتخاب دومش سینما بود. او برای ادامه تحصیل، تئاتر را انتخاب کرد و وارد دانشگاه هنر در دانشگاه تهران شد.اولین بازی ماهایا پطروسیان در تئاتری به نام «خواستگاری» نوشته «آنتوان چخوف» بود و سپس در برابر دید همگان و در یک تئاتر عمومی ایفای نقش کرد و همچنین اولین بازی ماهایا پطروسیاندر سینما در فیلمی به نام «عشق و مرگ» بود.
  او طی دوران دانشجویی در تئاتر به شکل آماتور به ایفای نقش پرداخت و در تئاترهای «ماجرای نیمه شب» و «دعوت» شرکت کرد. پطروسیان در سال ۷۳ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد. پایان نامه ماهایا پطروسیان درباره روشهای علمی در تئاتر بود که به این منظور تئاتری به نام «معرکه در معرکه» را مورد تحلیل قرار داد.
  در سال ۱۳۷۳ به همراه گروهی از دستاندرکاران سینمای ایران به ارمنستان سفر کرد و در فستیوال فیلمهای ایرانی در ایروان شرکت داشت. در این فستیوال فیلم «پرده آخر» و «هنرپیشه» از او به نمایش درآمد. در سال ۱۳۷۴ البته با گروه تئاتر «معرکه در معرکه» به آمریکا رفت و این تئاتر را در شهرهای مختلف آمریکا از جمله لسآنجلس، سان فرانسیسکو، نیویورک و واشنگتن اجرا کرد، این مسافرت چهار ماه به طول انجامید.در سال ۱۳۷۵ (۱۹۹۷ میلادی) در همایش بینالمللی حضور زنان در سینمای معاصر شرکت و مقالهای ارائه کرد.ماهایا پطروسیان در سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱ میلادی) در فستیوال کورمایورنیور ایتالیا شرکت کرد.دیگر فعالیتهای او از جمله سناریونویسی «شعبده باز» در سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱ میلادی) است.
 ماهایا پطروسیان در پی ازدواج با مردی مسلمان دین خود را تغییر داد و به گفته خودش همچنان به هر دو دین عشق ورزیده و پیرو هر دو آیین یعنی اسلام و مسیحیت می‌باشد .
در نهمین جشنواره فیلم فجر ماهایا پطروسیان برای فیلم “پرده آخر” کاندید جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن و در دهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی او در فیلم “دیگه چه خبر؟” از او تقدیر و بار دیگر و این بار در جشنواره چهاردهم فیلم فجر برای بازی در فیلم نابخشوده کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن برای بازی در فیلم “نابخشوده” شد.سرانجام  ماهایا پطروسیان در نوزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “هفت پرده” سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن را از آن خود کرد. بازی او در فیلم از “صمیم قلب” یکی از بهترین بازی های او به حساب می آید.ماهایا پطروسیان برای بازی در فیلم کوتاه “سه کیلومتر جلوتر” (شهرام شاه حسینی) کاندید دریافت جایزه از جشن سینمای آزاد (۱۳۸۱) شد.


فیلم نگار :
- عشق و مرگ
- پرده آخر
- دیگه چه خبر؟!
- نا بخشوده
- کمکم کن
- دختری به نام تندر
- عروس خوش قدم
- ملاقات با طوطی
- هشت‌پا
- انتخاب
- زن بدلی
- شبی در تهران
- تاکسی نارنجی
- خواب لیلا
- ازدواج در وقت اضافه


 مجموعه های تلویزیونی :
- شیخ مفید
- گلمنگلی
- باچراغهای خاموش
۳ کیلومتر جلوتر
- سیاه و سفید
 
تئاتر :
- دختر گل فروش
- معرکه در معرکه
- عشق آباد


مصاحبه با ماهایا پطروسیان :

ماهایا پطروسیان


گفتگو با ماهایا پطروسیان در مورد مسلمان شدنش
من در سالهای گذشته از دین اسلام دور نبودم، در مدارس ایرانی و مسلمان درس خوانده‌ام و دوستان مسلمان زیادی دارم. شخصا معتقدم ادیان الهی را از هم دور و متفاوت نمی‌بینم.
ماهایا پطروسیان را همه می‌شناسند. بازیگر جوان و پرشروشوری که چه در صحنه تئاتر، چه سینما و چه تلویزیون همیشه متفاوت و نسبتا قوی ظاهر می‌شود. طی روزهای اخیر برخی از سایت‌های اینترنتی و نشریات خبر مسلمان شدن این بازیگر را منتشر کردند. این نشریات نوشته بودند که این بازیگر در پی ازدواج با یک جوان مسلمان به دین اسلام روی آورده است. او همچنین به برخی از خبرنگاران گفته بود که از مدت‌ها پیش برای باقی ماندن در مسیحیت یا گرویدن به اسلام در تردید بودم که با توجه به ازدواج با یک مسلمان از این تردید خارج شده و مسلمان شدم.
حالا او با یک جوان ایرانی مسلمان که هنرمند هم نیست ازدواج کرده برای کسب اطلاعات بیشتر خبرنگار ما با او گفتگویی انجام داده‌ که می‌خوانید:
- خانم پطروسیان! خبر را تایید می‌کنید؟
بله تابستان سال گذشته به دین اسلام گرویدم و دلیلش هم این بود که همسرم یک مسلمان بود و من ترجیح دادم که مسلمان شوم.
- واکنش خانواده شما نسبت به مسلمان شدن شما چه بود؟
-واکنش خاصی نداشتند چون خانواده‌ام، همسرم را خیلی دوست داشتند ضمن اینکه خانواده‌ام، افراد متعصبی نیستند و بیش از همه برایشان انسانیت مهم است. من سال‌ها با مسلمانان در ارتباط بودم و نظر خانواده‌ام در این رابطه مثبت بود.
- از جانب هم‌کیشان خود با چه عکس‌العملی مواجه شدید؟
- الان تعداد ارامنه در ایران کم است و من هم با تعداد اندکی از ارامنه ارتباط نزدیک دارم و همان کسانی را هم که می‌شناسم تبریک گفتند و عکس العمل خاصی نشان ندادند.
- جالب است چون ارمنی‌ها دارای تعصبات خاصی هستند.
- بله، ارمنی‌ها متعصب هستند البته تعدادشان اندک است و می‌خواهند که جامعه خودشان را حفظ کنند ولی از نظر من فرق چندانی نمی‌کند چون من هم یک ارمنی بودم و الان مسلمان شده‌ام.
- تغییر مذهب چه احساسی را در انسان به وجود می‌آورد؟
- من از دین اسلام خیلی دور نبودم، و سالهاست که با این دین مانوسم در مدارس ایرانی و مسلمانان درس خواندم و دوستان مسلمان هم داشتم و با افراد مختلفی در ارتباط بودم و بیشتر با ایرانی‌های مسلمان سروکار داشتم تا ایرانی‌های ارمنی. ضمن اینکه شخصا مذاهب و ادیان الهی را از هم دور و متفاوت نمی‌بینم چون در نهایت تمام مذاهب مهم و اصلی دنیا یک حرف زده‌اند و چندان فرقی با یکدیگر ندارند.
- نظر همسرتان در مورد ادامه کار هنری شما چیست؟
- نظرشان کاملا مثبت است چون از وقتی که با هم آشنا شدیم، من بازیگر بودم. همسرم هم در خارج از کشور بزرگ شده و عقایدش نسبت به هنر مثبت است و مثل بعضی‌ها که معتقدند خانم‌ها بعد از ازدواج نباید به کار خود ادامه دهند همسرم معتقد است که باید به کارم ادامه دهم.
- پس کم کاری شما در این مدت به دلیل ازدواج بوده است؟
- نه، اتفاقا من بعد از ازدواج حضورم در سینما بیشتر شده ولی فیلم‌هایم به نمایش درنیامده است.
- زندگی مشترک چطور است؟
- خوب است و خیلی متفاوت از زندگی مجردی و مسئولیت هم سنگین‌تر می‌شود دید آدم به زندگی تغییر می‌کند و آرامش بیشتری هم پیدا می‌کند
- زمانی که مسلمان شدید نام جدید شما به چه اسمی تغییر کرد؟
- اسم من تغییر نکرد چون اسم من مسیحی نیست. ماهایا اسم شرقی است و ریشه هندی دارد و موقع مسلمان شدن هم از من نخواستند که اسمم را تغییر دهم.
- در محضر چه کسی مسلمان شدید؟
این مسئله شخصی است چون فردی که نزد ایشان اسلام آوردم فردی شناخته شده است ؛ چندان تمایلی به گفتن نام ایشان ندارم.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان