بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران زن > شیلا خداداد
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
شیلا خداداد
شیلا خداداد

بیوگرافی شیلا خداداد :

شیلا خداداد


شیلا خداداد در چهاردهم آبان ماه سال ۱۳۵۹ در تهران به دنیا آمد ،تنها فرزند خانواده است ،با مادرش ۱۴ سال اختلاف سنی دارد ،فارغ التحصیل مهندسی شیمی است ،در دوران تحصیل درسخوان بوده و درسش برایش در درجه اول قرار داشت ،طرفدار تیم استقلال است ، شیلا خداداد علاوه بر کار سینمایی در چند گروه موسیقی نیز فعالیت می کرده و کار دکلمه را بر عهده داشته ،خیلی اتفاقی وارد حرفه ی بازیگری شده و در اصل مسعود کیمیایی او را کشف کرده ،شیلا خداداد کارش را با سینما و با بازی در فیلم اعتراض کیمیایی شروع کرد و شهرت اصلی خود را با بازی در سریال مسافری از هند قاسم جعفری به دست آورد ،از جمله فعالیتهای هنری شیلا خداداد عبارتند از: آبی ،عیسی می آید ،قلبهای نا آرام ،ازدواج به سبک ایرانی ،سوغات فرنگ ،پیامک از دیار باقی ،اخراجی های ۲ و….

فیلم‌ نگار :

۱۳۸۸     زم هریر                     علی روئین تن    
۱۳۸۸     سن پترزبورگ              بهروز افخمی    
۱۳۸۷     اخراجی‌ها ۲              مسعود ده‌نمکی    
۱۳۸۷     پسر تهرانی               کاظم راست‌گفتار    
۱۳۸۷     پاتو زمین نذار              ایرج قادری    
۱۳۸۷     پسر آدم، دختر حوا      رامبد جوان    
۱۳۸۷     خیابان بیست و چهارم  سعید اسدی    
۱۳۸۷     سایه وحشت            عماد اسدی    
۱۳۸۷     یک اشتباه کوچولو       محسن دامادی    
۱۳۸۵     سوغات فرنگ            کامران قدکچیان    
۱۳۸۴     آکواریوم                    ایرج قادری    
۱۳۸۳     ازدواج به سبک ایرانی  حسن فتحی  
۱۳۸۱     قلب‌های ناآرام           مجید مظفری    
۱۳۸۰     عیسی می‌آید           علی ژکان    
۱۳۷۹     آبی                        حمید لبخنده    
۱۳۷۸     اعتراض                    مسعود کیمیایی    

...............................................................................................................................................................................................................
مصاحبه با شیلا خداداد :

شیلا خداداد


- موافقی سری به دوران کودکیت بزنیم ؟
بله موافقم .
- پس خودت شروع کن !؟
دوران کودکی (با خنده) بچگی هایم خیلی شلوغ و شیطون بودم و مهد کودک هم نمی رفتم ،هر وقت مامانم من را به مهد می برد ، اینقدر گریه می کردم تا به مادرم زنگ می زدند و او هم دنبالم می آمد و من رو به خونه می برد ، تا اینکه یکی دو سال بعد آماده شدم برای رفتن به مدرسه .
- درسهات چطور بود ؟
خیلی خوب .
 - چطور بچه ای بودی ؟ آرام یا شلوغ ؟
توی خونه شلوغ بودم و جلوی دیگران مظلوم . اونطور که مامانم یا ماد بزرگم تعریف می کنند آن موقع خیلی جیغ جیغو بودم .
 - شیمی چه ربطی به بازیگری دارد ؟
 هیچ ربطی به همدیگر ندارند . شیمی رشته تحصیلی ام بود و بازیگری رشته مورد علاقه ام . یکسری از رشته ها هستند که اسم آنها زا می توان هنر گذاشت مثل موسیقی ، نقاشی ، بازیگری ، تئاتر که من رشته بازیگری را دوست داشتم و آن را انتخاب کردم .
- چرا از طریق دانشگاه وارد این حرفه نشدی ؟
رشته تحصیلی ام ریاضی بود و من می خواستم در رشته شیمی یا دارو سازی شرکت کنم . بعد از این هم که وارد دانشگاه شدم به بازیگری علاقه مند شدم .
- بعد از این همه ماجرا خداداد چطور بازیگر شد ؟
من الان ۷ سال است که بازیگرم البته اگر اسمم را بشود گذاشت بازیگر در این مدت خیلی خوب تمرین و تلاش کردم . نقش های کوچک بازی کردم تا رسید به عیسی می آید و مسافری از هند و آن اتفاقی که دلم می خواست توی مسافری از هند افتاد .
- چرا ایران را ترک می کنید ؟
مجبورم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم و نمی دانم چقدر تحصیلاتم طول بکشد .
- آیا در رشته شیمی ادامه تحصیل می دهید ؟
خیر نمی خواهم در رشته شیمی ادامه تحصیل دهم رشته رادیولوژی را برای تحصیل انتخاب کردم ، البته قبل از این رشته باید زبان بخوانم .
- کدام کشور را برای تحصیل انتخاب کردید ؟
من خاله ام به همراه همسر و دو فرزندش در انگلیس زندگی می کنند که من مرتب به این کشور سفر می کردم و الان هم به همراه مادرم ایران را ترک می کنم و از آنجا برای ادامه تحصیلات به کشور دیگری می روم . البته بعد از مدتی مادرم به ایران باز می گردد . 
- فکر نمی کنید با ادامه تحصیل در خارج از کشور بازیگری را در ایران برای همیشه ازدست دهید؟
اگر بازیگر خوبی باشم این وقفه دو ساله به هیچ وجه نمی تواند مرا به طور کامل حذف کند .اما اگر بازیگر خوبی نباشم همان بهتر است که وقتم را تلف نکنم و به تحصیلم ادامه دهم . امید وارم وقتی به ایران بازگشتم جایگاهم را در سینما از دست نداده باشم .
- تفسیر و تحلیل تان از حضور زنان به عنوان یک بازیگر در سینمای امروز ایران چیست ؟
 الان که خیلی خوب است . اما چند سال پیش جایگاه خوبی نداشتند .
- با این سئوال موافق هستید که نسل جوان امروز ما با فراموش کردن سنت ها و روی آوردن به فرهنگی غیر از آنچه که در درون به صورت نا خود آگاه به آن معتقد است ، این شرایط را برای خود به وجود آورده اند ؟
این نکته بیش از آن که به خود جوانان مربوط باشد ، به خانواده های بر می گردد .
- چرا ؟
 چون بچه ها چیزی را یاد می گیرند که خانواده ها به آنها آموخته و وقتی والدین تلاش نمی کنند فرهنگ و سنت های خود را به نسل بعد منتقل کنند ، نباید انتظاری از بچه ها داشت . الان در اروپا و امریکا جوانانی هستند که آنجا به دنیا آمده اند و هرگز ایران را ندیده اند ولی به جزء جزء سنت های ایران آشنا هستند و این فرهنگ اصیل را اجرا می کنند .
- چرا جوانان ایرانی فرهنگ خود شان را نمی شناسند ؟ آیا فکر می کنید خانواده ها مقصر نیستند ؟
 الان در کشور ما سیگار کشیدن برای جوانان نشانه روشنفکری شده و این فرهنگ فقط به خاطر تعلل خانواده ها در آموزش و تربیت صحیح بچه ها جا افتاده است .
- به عنوان یک بازیگر تحصیل کرده ، راه حل این معضل را در چه می دانید ؟
از نظر تربیت ، ایرادی به این جوانان وارد نیست چون به آنها چیزی یاد داده نشده . بچه ها در درجه اول از والدین خود می آموزند و بعد وارد اجتماع می شوند . درست مثل جوانان ایرانی بزرگ شده در غرب که چون آموزش دیده اند ، فرهنگ اصیل خود را در جنگل فرهنگی غرب فراموش نمی کنند . راه حل این مشکل این است که باید چیزی داشته باشیم تا در قبال گرفتن فرهنگ غلط به جوانان بدهیم . وقتی چاقو را از دست جوانی می گیری ، باید گل و شکلات را به او بدهی وگرنه بچه در قبال گرفتن اسباب بازیش شلوغ می کند وبزرگتر که شد ، خودش وسیله ای دیگر انتخاب می کند . نباید این حالت به وجود آید و ما هم که اینطوری شده باید آموزشی در قبال نکوهش باشد .
- خیلی ها بر این اعتقاد هستند که بیشتر بازیگران جوان سینمای امروز به خاطر چهره و قیافه ظاهریشان وارد این عرصه شده اند ، نظر شما در این باره چیست ؟
به نظر من امروز این اتفاق کمتر می افتد ، اما در کل حرف شما درست است چون چند سال پیش در سینما باز بود و هر کسی که دلش می خواست وارد آن می شد . اما مردم ما دیگر آن مردم گذشته نیستند که فقط به یک صورت زیبا در سینما توجه کنند . آنها امروز بازی می خواهند .                                                       - بیشتر بازیگران مرد ایران در نقش هایی که به آنها داده می شود ، سعی می کنند ان چهره مردانگی خود را حفظ کنند ، به این معنی که خیلی مراقبه بهم نخوردن تصویر خود هستند ، برای همین در فیلم ها بزرگتر و فراتر از زندگی وافعی به نظر می رسند ، دراین باره چه نظری دارید ؟
من با این نظر شما موافق نیستم .
- چرا ؟
خوب بنا به آن نقشی که به طرف میدهند او هم بازی می کند ، حالا شاید این یک نقش غیرعادی باشد که به آنها داده شده و آنها هم خیلی خوب بازی می کنند ، ولی چون در سینما این نقش ها خیلی کم است آنطور که شما گفتید به نظر می رسد .
- یعنی شما تصویرهای فرا واقعی در بازیگران ندیده اید ؟
من این چیزی را که شما می گویید تا به حال ندیده ام ، شاید هم به خاطر این است که به آن مردانه بودن توجه نمی کنم .
- بعضی از بازیگر ها به گریم خیلی اعتقاد دارند و مثلا می گویند من دوست دارم گریمورها صورت مرا طوری تغییر دهند که اصلا شناخته نشوم و یا با گریم می تواند احساس خامی را به میکس صورت منتقل کند ؟
دو نوع گریم داریم . گریمی که واقعا گریم است و به نقش کمک می کند و یک گریم که آرایش با آن قاطی است که من در مسافری از هند این نوع گریم را تجربه کردم ، ولی آن تصویری که از من برای ملموس بودن ارائه شود خیلی کمک می کند .
- اگر بخواهیم به زندگی اجتماعی یک هنرمند بپردازیم ، با این نظر که هنرمند باید بیشتر از دیگر ان متعهد باشد اعتقاد دارید ؟
 بله .
- فکر می کنید این متعهد بودن در کدام یک از شاخ های زندگی خصوصی و اجتماعی هنر من متبلور می شود ؟
زندگی خصوصی هر فردی به خودش مربوط است ولی با توجه به مسائلی که در جامعه دیده می شود به نظر من بازیگر ها باید الگو بوده و مواظب رفتارشان باشند .
- به دوران کودکی ات بر گردیم ، در آن زمان کودک شاد و خوشبختی بودی ؟
 بله ، چون یکی یکدونه هم بودم ، همیشه همه چیز به نفع من بود و خیلی از این قضیه لذت می بردم !!!
- هیچ وقت با کودکان بی هویت ، کودکان کار و کودکان خیابانی از نزدیک برخورد کردی و فکر می کنی چه کارهایی را می توان به عنوان شهروند و به عنوان یک هنرمند برای این دست از کودکان انجام داد ؟
بله ، هر روز ، هر ساعت و هر دقیقه ای که پشت چراغ قرمز و یا در خیابان هستم این بچه های دست فروش به طرفم می دوند و می خواهند به زور به آدم چیزی بفروشند .من هم خیلی وقت ها از آنها خرید می کنم .
- به عنوان کسی که ازدوران کودکی فاصله گرفته ایدوهویت بزرگسالی را تجربه می کنیدفکر می کنید چه کارهایی را می توان برای شاد کردن کودکان انجام داد ؟
سوال سختی است . هر خانواده ای به شکلی متفاوت با این مسأله برخورد می کند ولی گاهی که در بعضی از مجله ها برای مصاحبه تلفنی می روم ، بچه هایی زنگ می زنند و می گویند مثلا شما چقدر خوشبختید … خوش به حالتون وضع مالی خوبی دارین و … ولی من می
گویم که اینطوری فکر نکنید چون همه آدم ها مشکلات خاص خودشان را دارند . من هم مثل خودشان هستم حتی اگر باور کردنش خیلی سخت است !
- بزرگترین شخصیت دست نیافتنی دوران کودکی تان چه کسی بود ؟
یادم نمی یاد . تنها شخصیتی که در خاطرم مانده و خیلی دوستش داشتم کاراکتری بود در قالب یک کارتون در دوران کودکی ام .
- چرا همیشه نقش دخترهای سنتی و مظلوم را بازی می کنید ، آیا از کلیشه شدن نمی ترسید ؟
 این سوال بارها برای خودم پیش آمده که چرا نقش دخترهای مظلوم را به من می دهند که گفتند ظاهرت طوری است که ما احساس می کنیم این نقش ها بیشتر به شما می آید . اما خودم حتما تلاش می کنم که نقش متفاوتی بازی کنم . این چن تا نقشی هم که بازی کردم هیچ کدام مثل هم نبود .
-  بیشتر دوست داری چه نقش هایی را ایفا کنی ؟
یک بار دوست دارم نقش یک ضد قهرمان را بازی کنم که از عهده این نوع نقش برآیم .
- خیلی از بازیگران فکر می کنند باید سالی ده تا فیلم بازی کنند تا همه او را آدم هنرمند و بازیگر توانایی بدانند در این باره چطور فکر می کنید ؟
یکسال دوازده ماه بیشتر ندارد و برای هر کاری حداقل بخواهی دو ماه وقت بگذاری فکر نمی کنم بیشتر از ۶ تا کار شود .
- یعنی موافق نیستی ؟
نه ، چون نمی توانی به نقشت فکر کنی ، تمرین کنی و به خوبی ایفای نقش کنی و خیلی تکراری و کلیشه می شود . چون همان نقشی را که در فیلم قبل باری کرده ای ادامه می دهی و من اعتقاد ندارم که خیلی باید کار کرد .
- چقدر در جریان مسائل سیاسی کشور هستید ؟
من اصلا از سیاست هیچ اطلاعی ندارم و حتی شخصیت های سیاسی را هم خوب نمی شناسم .
- یعنی با سینمای سیاسی و فیلم هایی که در این زمینه ساخته می شوند هم آشنایی ندارید ؟
فیلم هایی که در این زمینه ساخته می شوند ، فیلم های خوبی هستند ولی اصولا من آدمی نیستم که خیلی خودم را در سیاست دخالت بدهم و به این کار علاقه ندارم .
- آیا با این اعتقاد هم موافقید که زنان به دلیل احساساتی بودنشان نمی تواند درمسائل سیاسی موفق باشند ؟
 نه ! من فقط خودم را گفتم .
- یعنی به عنوان یک خانم امیدوار هستید که یک روز خانم رئیس جمهور داشته باشیم ؟
البته من خودم یه خورده فمنیست هم هستم و یکی از آرزوهایم این است که جامعه به درجه ای برسد که به خانم ها بهای بیشتری بدهد .
- اگر شما رئیس جمهور می شدید ، اولین کاری که می کردید چه بود ؟
بچه های خیابانی را سرو سامان می دادم . ایجاد اشتغال می کردم و به آینده جوانان فکر می کردم .
- فکر می کنید یک بازیگر به عنوان یک چهره شناخته شده نباید در جریان مسائل سیاسی کشور قرار بگیرد و پیگیر تحقق نیازهای خود و نسل خودش باشد ؟
راستش معمولا بازیگرهای اطراف خودم را که می بینم زیاد در این جریان ها نیستند و کار خودشان را می کنند . نه فکرش را می کنند و نه فعالیتی در این زمینه انجام می دهند . یعنی فقط به صرف اینکه هنرمند هستند و شناخته شده دلیلی برایشان نمی شود که بخواهند در سیاست دخالت کنند . من هم به همین نسبت در این مسائل وارد نمی شوم .
- شیلا به چه معناست ؟
 شیلا یعنی مبارز .
- اگر خبردار شوی امروز آخرین روز زندگی ات است ، چه خواهی کرد ؟
به اعتقاد من مرگ یک هیولای وحشتناک نیست ، بنابر این اگر اخرین روز عمرم باشد کارهایی را انجام می دهم که خوشحالم کند . می روم بیرون ، به اقوام سر می زنم یا هرغذایی که دوست داشته باشم و خیلی هم نشاسته و چربی داشته باشد بدون اینکه نگران بهم خوردن اندامم باشم ، می خوردم و کلا روزم را با کسانی که دوستشان دارم می گذرانم .
- دوست داشتی مغز چه کسی تو سرت بود ؟
سؤالتون من رو یاد فیلم مرد عوضی انداخت . ولی مغز خودم رو دوست دارم و فکر می کنم مغز خوبیه .
- به مهریه بالا اعتقاد دارید ؟
نه . من به این اعتقاد ندارم ، ولی الان پسرها اینقدر بد شده اند که شاید در بعضی موارد چنین مهریه هایی معقولانه به نظر برسد ، ولی خودم به مهریه بالا اعتقادی
ندارم .
- همیشه یک بازیگر در یک فیلم تحت تأثیر دستورات کارگردان و تهیه کننده قرار می گیرد ، آیا تا به حال با چنین رویه ای رو برو شده اید ؟
بله . ما باید همیشه به حرفهای کارگاردان عمل کنیم . خیلی کم پیش می آید که یک کارگردان به بازیگر اجازه دهد که بازی خودش را داشته باشد . در فیلم آکواریوم هم اصلا آنطور نبود ، من کاملا به حرفهای آقای قادری گوش می دادم و عمل می کردم .
-  آیا در زندگی شخصی و خصوصی تان هم فرد سختی و مذهبی هستید ؟
والا اگر خانه ام را ببینید عکس حضرت علی (ع) را می بینید . مادرم خیلی حضرت علی(ع) را دوست دارند . تولد ، شهادت ، عید غدیر شمع روشن می کنند . خودمان خانواده سنتی از نظر اینکه به یک چیزهایی که قید و بند داشته باشیم . عید نوروز ها حتما با همدیگر باشیم ، به دیدن هم برویم و رفتار با بزرگترها را رعایت کنیم ولی اصولا سنتی نیستیم .
- آیا به اصول اعتقادی و مذهبی هم پایبند هستید ؟
بله .
- خدا را کجا می بینی ؟
همه جا ، چون من اعتقاد دارم که برای دعا کردن حتما نباید دستها را رو به آسمان بگیریم ، چرا که خدا همه جا وجود دارد .
- رعایت اصول اعتقادی و مذهبی را در جامعه چگونه می بینید ؟
بهتر به این سؤال جواب ندم . چون جواب دادن به این سؤال را من بلد نیستم .
- خیلی ها اعتقاد دارند که یک بازیگر با تجربه باید سادگی خود را تقویت کند مثل درخت باروری که شاخه هایش به زمین نزدیک تر است ، شما با مردم بودن و مردمی را چگونه می بینید ؟
من خودم خیلی به این اعتقاد دارم . همان چیزی که بودی باید باشی ، ولی نمی دونم گاهی چه اتفاقی می افتد که بازیگرها یمان تا معروف می شوند با بازیگرهای اطرافشان هم درست رفتار نمی کنند چه برسد با مردم و این خیلی بد است .
 

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان