بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > رضا میر کریمی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
رضا میر کریمی
رضا میر کریمی

سید رضا میرکریمی متولد ۱۳۴۵ تهران، فارغ التحصیل گرافیک از دانشکده هنرهای زیبای تهران است، فعالیت های سینمایی را از سال ۱۳۶۶ با فیلم کوتاه ۱۶ میلیمتری “برای او” آغازکرد و سپس فیلم های کوتاه ۱۶ میلیمتری ” یک روز بارانی” و ۳۵ میلیمتری “خروس″ را ساخت و فعالیت های تلویزیونی وی سریال های داستانی ماجراهای “آفتاب و عزیزخانم” و “بچه های مدرسه همت” بود که برای مخاطبین کودک و نوجوان ساخته شد. وی همچنین دو مجموعه مستند ورزشی به نام های “ازفوتبال تا فوتبال” و “با قهرمانان کشتی” را نیز برای شبکه های تلویزیونی کارگردانی کرد.


نخستین تجربه سینمایی او ” کودک و سرباز ” (۱۳۷۸) جوایز متعدد داخلی و خارجی را برای او به همراه داشت که “بالن نقره ای” جشنواره سه قاره نانت - فرانسه (۲۰۰۰) و ” کفش طلایی ” فستیوال کودکان و نوجوانان زلین (۲۰۰۱) و ” پروانه زرین ” جشنواره کودک و نوجوان اصفهان (۱۳۷۸) از آن جمله اند.


“زیر نور ماه” (۱۳۷۹) با جان مایه ای ازنقد اجتماعی و مذهبی، نظرهای بسیاری از منتقدین و صاحبنظران را به خود جلب کرد و همانند فیلم قبلی فیلمساز مجموعه ای ازجوایز داخلی وخارجی رابرای او به ارمغان آورد.


“سیمرغ بلورین” جشنواره فیلم فجر(۱۳۷۹) جایزه بهترین فیلم هفته منتقدین کن (۲۰۰۱) و جایزه بهترین کارگردانی و جایزه ویژه هیأت داوران از فستیوال فیلم توکیو (۲۰۰۱) از مهمترین آنهاست. سومین ساخته فیلمساز ” اینجا چراغی روشن است ” (۱۳۸۱) در فضایی انتزاعی و با لحنی شاعرانه به صورتی غیر مستقیم به دلـمشغولی های دینی و تعارضات موجود جامعه می پرداخت و ” سیمرغ بلورین ” بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و بهترین بازیگر مرد را از جشنواره فجر ۱۳۸۱جایزه ی ویژه جشنواره آسیا پاسیفیک (۱۳۸۲) را دریافت کرد.


“خیلی دور خیلی نزدیک”(۱۳۸۳) چهارمین فیلم بلند فیلمساز است که بازهم به دلـمشغولی های او در پرداختن به باورهای دینی و مسئله تردید وایمان می پردازد اما اینبار درقالب ملودرامی محکم با ساختاری قوی که استفاده مناسب و مفهومی از لوکیشن های متنوع شهری و کویری ایران به تاثیرگذاری اثر افزوده بود. این فیلم جایزه ” سیمرغ ” بهترین فیلم , بهترین فیلمبردار, بهترین صدا, بهترین طراحی صحنه و بهترین چهره پردازی را از جشنواره فجر همان سال از آن خود کرد و سال (۱۳۸۴) بعنوان نماینده ایران برای شرکت در رقابت بخش فیلم خارجی اسکار معرفی شد.


” به همین سادگی ” (۱۳۸۶) با ساختاری جدید و قصه ای ساده و با درامی درونی و شخصیت محور تجربه ای کاملا متفاوت نسبت به آثار قبلی فیلمساز ارائه داد, فیلمی که به زندگی زنان خانه دار ایرانی بعنوان بخش مهم، تاثیر گذار و خاموش جامعه می نگریست. “به همین سادگی” بیشترین نقد و تحلیل را از طرف منتقدین و صاحبنظران حوزه های اجتماعی بهمراه داشت و علیرغم داستان ساده و روایت غیر کلیشه ای خود مخاطبین بسیاری را به تماشای خود جلب کرد. جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه از بخش چشم انداز آسیا و جایزه سیمرغ بهترین بازیگر زن بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم از جشنواره فیلم فجر (۱۳۸۶) و همچنین جایزه بهترین فیلم گئورگ طلایی از جشنواره بین المللی فیلم مسکو (۱۳۸۷) و بهترین بازیگر از شانزدهمین دوره جشنواره فیلم وارنا - بلغارستان (۱۳۸۷).


میرکریمی همچنین بعنوان تهیه کننده در تولید آثار مستند بسیاری نقش داشت که از آن جمله ساخت مجموعه ۲۰ قسمتی “سینمای ایران (۱۳۸۶-۱۳۸۵) است که هر قسمت از این مجموعه به معرفی شخصیت، آثار و دیدگاههای فیلمسازان ایرانی می پردازد. تهیه کنندگی فیلم “فرش ایرانی”(۱۳۸۵) ازدیگر فعالیت های وی در عرصه ی تهیه کنندگی است.


” فرش ایرانی ” در ۱۵ اپیزود مستقل که هر قسمت توسط کارگردانان مطرحی چون کیارستمی، مجیدی، مهرجریی، بنی اعتماد و … ساخته شد که ” سیمرغ بلورین ” بهترین فیلم ملی را در جشنواره فجر (۱۳۸۵) برای میرکریمی بهمراه داشت.


میر کریمی درحال حاضر پیش تولید فیلم دیگری است به نام “یه حبه قند” و همچنین با همکاری شادمهر راستین و با مشاوره گروهی از کارشناسان ادب فارسی درحال تحقیق و نگارش فیلمنامه ای حماسی برگرفته از داستانهای شاهنامه است با نام “ماه در آتش”.

كارگردان  : (۶)مورد
(۱۳۸۰)(۱۳۷۰)

۱ -  يك حبه قند (۱۳۸۹)
۲ -  به همين سادگي (۱۳۸۶)
۳ -  خيلي دور، خيلي نزديك (۱۳۸۳)
۴ -  اينجا چراغي روشن است (۱۳۸۱)
۵ -  زير نور ماه (۱۳۷۹)
۶ -  كودك و سرباز (۱۳۷۸)

 

مشاور كارگردان  : (۲)مورد
(۱۳۸۰)

۱ -  ستايش (۱۳۸۵)
۲ -  مرثيه برف (۱۳۸۳) 

 

 

مشاور هنري  : (۱)مورد
(۱۳۸۰)

۱ -  زاگرس (۱۳۸۴)

 

 

نويسنده  : (۵)مورد
(۱۳۸۰)(۱۳۷۰)

۱ -  يك حبه قند (۱۳۸۹)
۲ -  به همين سادگي (۱۳۸۶)
۳ -  خيلي دور، خيلي نزديك (۱۳۸۳)
۴ -  اينجا چراغي روشن است (۱۳۸۱)
۵ -  زير نور ماه (۱۳۷۹)

طرح اوليه داستان از  : (۴)مورد
(۱۳۸۰)

۱ -  يك حبه قند (۱۳۸۹)
۲ -  به همين سادگي (۱۳۸۶)
۳ -  پشت پرده ي مه (۱۳۸۳)
۴ -  خيلي دور، خيلي نزديك (۱۳۸۳)

 

تهيه كننده  : (۴)مورد
(۱۳۸۰)

۱ -  يك حبه قند (۱۳۸۹)
۲ -  به همين سادگي (۱۳۸۶)
۳ -  خيلي دور، خيلي نزديك (۱۳۸۳)
۴ -  اينجا چراغي روشن است (۱۳۸۱)

 

سرمايه گذار  : (۲)مورد
(۱۳۷۰)

۱ -  زير نور ماه (۱۳۷۹)
۲ -  كودك و سرباز (۱۳۷۸)
 
تدوين  : (۱)مورد
(۱۳۸۰)

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان