بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > گریمور > عبدالله اسکندری
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
عبدالله اسکندری
عبدالله اسکندری

عبدالله اسكندری، چهره پرداز ، طراح چهره و مدرس چهره پردازی، در سال 1324 در تهران متولد شد . وی در بیش از 170 فیلم بلند، 20 سریال تاریخی تلویزیون و چند اجرای تئاتر و اپرا چهره پردازی كرده است كه می توان به فیلمهای:

تیغ و ابریشم  (1364)، دستفروش (1365)، بای سیكل ران (1367)، هامون(1368)، بانو (1370)، نرگس (1370)، ناصرالدین شاه ... (1370)، امام علی (ع) (مجموعه، 1370)، هنرپیشه(1371)، روز فرشته (1372)، چهره (1373)، آدم برفی (1373)، پری (1373)، روز واقعه(1373)، روسری آبی (1373)، آخرین بندر (1373)، ساحره (1376)، درخت گلابی (1376)، مسافر ری (1379) و ... اشاره كرد.  افزون بر این، وی در فرانسه، سوریه، امارات و مالزی نیز هم به عنوان طراح گریم و هم به عنوان چهره پرداز كاركرده است. او بارها موفق به دریافت جایزه ی ویژه از جشنواره های جهانی فیلم گردیده . محسن مخملباف، فیلمساز پرآوازه ایرانی، درباره ی وی می گوید: « شاید تنها اندكی از مردم بدانند كه او (عبدالله اسكندری) یكی از بزرگترین گریمورها در جهان و بی تردید بهترین در آسیاست.» از فیلم‌های مطرح او در قبل از انقلاب می‌توان به « ذبیح » (محمد متوسلانی)، « کندو » (فریدون گله)، « تب » (ایرج قادری) و « ملکوت » (خسرو هرتیاش) اشاره کرد. اسکندری کار خود را با سریال « هزاردستان » پس از انقلاب ادامه داد که طراحی و اجرای چهره‌پردازی این مجموعه هنوز هم یکی از کارهای شاخص این رشته در ایران محسوب می‌شود. از دیگر کارهای شاخص این هنرمند می‌توان به طراحی و اجرای چهره محمود بصیری در نقش یک پیرزن در اپیزود دوم فیلم « دستفروش » ساخته محسن مخلباف و چهره عزت‌الله انتظامی و گوهر خیراندیش در فیلم « بانو » بکارگردانی داریوش مهرجویی اشاره کرد که نشان از تبحر بالای این هنرمند دارد. گفتنی است بعد از گنجاندن بخش چهره‌پردازی در لیست بهترین‌های جشنواره فیلم فجر که از دوره هفتم اتفاق افتاد اسکندری برای فیلم‌های « مادر » (علی حاتمی)، « ناصرالدین شاه اکتور سینما » (محسن مخملباف)، « بلندی‌های صفر » (فلاح لیالستانی)، « آخرین بندر » (حسن هدایت)، « روز واقعه » (شهرام اسدی) و « ساحره » (داوود میرباقری) برنده سیمرغ بلورین این رشته شده است. عبدالله اسكندری درباره چهره پردازی در آسیا می گوید: گرچه هنر چهره پردازی در این قاره تقریباً حرفه ی جدیدی است اما از هنر گریم در اروپا چیزی كم ندارد. هر چند آسیا روش های چهره پردازی اروپایی و آمریكایی را دنبال می كند، اما در مدت سه دهه توانست ویژگی ها و هویت قاره ای و قومی خود را به دست آورد. اسكندری احساس خود را در باره ی این هنر چنین بیان می كند: «چهره پردازی، احیای هنرپیشه در نقش اوست. هنگامی كه چهره ی هنرپیشه ای را گریم می كنم از او می خواهم در آینه بنگرد و به تدریج، هماهنگ با تغییراتی كه در چهره اش ظاهر می شود ونقشی كه ایفا می كند در درون نیز دگرگون شود. هر گاه چهره ای كه می آفرینم با شخصیتی كه هنرمند خلق می كند،هماهنگ گردد، تجدید حیات هنرمند در نقشش محقق می شود.»

 


شروع فعالیت در تلویزیون:

از سال 1351 زیر نظر بیژن محتشم در تلویزیون ملی ایران...

شروع فعالیت در سینما:

از سال 1354 با فیلم ̎ گوزنها ̎ (مسعود کیمیائی).
از فیلم‌های مطرح او در قبل از انقلاب می‌توان به ̎ ذبیح ̎ (محمد متوسلانی)، ̎ کندو ̎ (فریدون گله)، ̎ تب ̎ (ایرج قادری) و ̎ ملکوت ̎ (خسرو هرتیاش) اشاره کرد.
اسکندری کار خود را با سریال ̎ هزاردستان ̎ پس از انقلاب ادامه داد که طراحی و اجراء چهره‌پردازی این مجموعه هنوز هم یکی از کارهای شاخص این رشته در ایران محسوب می‌شود.
از دیگر کارهای شاخص این هنرمند می‌توان به طراحی و اجراءی چهره محمود بصیری در نقش یک پیرزن در اپیزود دوم فیلم ̎ دستفروش ̎ ساخته محسن مخلباف و چهره عزت‌الله انتظامی و گوهر خیراندیش در فیلم ̎ بانو ̎ به کارگردانی داریوش مهرجوئی اشاره کرد که نشان از تبحر بالای این هنرمند دارد.
گفتنی است بعد از گنجاندن بخش چهره‌پردازی در لیست بهترین‌های جشنواره فیلم فجر که از دوره هفتم اتفاق افتاد اسکندری برای فیلم‌های ̎ مادر ̎ (علی حاتمی)، ̎ ناصرالدین شاه اکتور سینما ̎ (محسن مخملباف)، ̎ بلندی‌های صفر ̎ (فلاح لیالستانی)، ̎ آخرین بندر ̎ (حسن هدایت)، ̎ روز واقعه ̎ (شهرام اسدی) و ̎ ساحره ̎ (داوود میرباقری) برنده سیمرغ بلورین این رشته شده است.

گوزن‌ها (مسعود کیمیائی‏ 1354)
تیغ و ابریشم (مسعود کیمیائی، 1364)
دستفروش (محسن مخملباف، 1365)
بای سیکل ران (محسن مخملباف‏، 1367)
هامون (داریوش مهرجوئی، 1368)
بانو (داریوش مهرجوئی، 1370)
نرگس (رخشان بنی اعتماد، 1370)
ناصرالدین شاه اکتور سینما (محسن مخملباف، 1370)
امام علی (ع) (مجموعه، داود میرباقری، 1370)
هنرپیشه (محسن مخملباف، 1371)
روز فرشته (بهروز افخمی، 1372)
چهره (سیروس الوند، 1373)
پری (داریوش مهرجوئی، 1373)
روز واقعه (شهرام اسدی، 1373)
روسری آبی (رخشان بنی اعتماد، 1373)
آخرین بندر (حسن هدایت، 1373)
آدم برفی (داود میرباقری، 1373)
ساحره (داود میرباقری، 1376)
درخت گلابی (داریوش مهرجوئی، 1376)
مسافر ری (داود میرباقری، 1379)
به رنگ ارغوان (ابراهیم حاتمی کیا، 1383

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان